Powikłania po COVID-19 – na co zwrócić uwagę?

  • by
jakie powikłania powoduje covid-19

Koronawirus to problem, z którym nadal zmaga się praktycznie cały świat. Choć wydawało się niejednokrotnie, że pandemia stopniowo odpuszcza, to niestety w całej Europie oraz w innych państwach świata stale pojawiają się nowe ogniska tego wirusa, przez co nadal choruje naprawdę wiele osób. Jakie powikłania najczęściej pojawiają się po przejściu zakażenia koronawirusem i na co przede wszystkim zwracać uwagę? Dlaczego ta choroba jest taka groźna i jakie są możliwe skutki uboczne po wyleczeniu się z COVID-19? Sprawdź poniższe informacje i sprawdź, czy nie masz niepokojących objawów. Pamiętaj, że w czasie pandemii warto szczególnie dbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych, aby zminimalizować ryzyko zakażenia oraz wystąpienia później powikłań po przebyciu COVID-19. 

Najczęstsze powikłania po COVID-19, czyli dlaczego koronawirus jest taki groźny?

Wiele osób bagatelizuje zagrożenie, jakie niesie za sobą zarażenie się koronawirusem, porównując objawy tej choroby do nieco silniejszej grypy. Niestety, sprawy nie wyglądają wcale tak różowo. Po pierwsze COVID-19 ma często o wiele silniejsze objawy, które bardzo wycieńczają organizm niż zwykła grypa. Jest to choroba bardzo niebezpieczna, szczególnie w przypadku osób, które cierpią na różnego rodzaju choroby współistniejące, które obniżają odporność organizmu i jego siłę do walki z kolejną chorobą. Ponadto ogromnym problemem w przypadku koronawirusa są powikłania po przejściu zakażenia. Niestety są one zdecydowanie bardziej skomplikowane i cięższe niż w przypadku grypy. Po pierwsze występują zdecydowanie częściej niż po zwykłej grypie, a po drugie mają naprawdę o wiele groźniejsze skutki. 

Powikłania po COVID-19 mogą być naprawdę różnorodne i bardzo rozległe. Do tych najczęściej zgłaszanych przez pacjentów, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, należą między innymi problemy z krzepliwością krwi, czyli koagulopatia. Bardzo często zdarzają się także niezwykle groźne problemy z układem sercowo-naczyniowym. Pacjenci, którzy przeszli koronawirusa mogą mieć problemy z wydolnością serca, a nawet zaburzenia rytmu serca. Bardzo częstym powikłaniem jest także ostre zapalenie osierdzia oraz ostre uszkodzenia mięśnia sercowego.

Pacjenci, którzy zarazili się wirusem COVID-19 mogą cierpieć także na ostrą niewydolność oddechową, martwicze lub wentylacyjne zapalenie płuc oraz sepsę i wiele, wiele innych problemów, które bardzo mocno obciążają przede wszystkim układ oddechowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Tak poważne powikłania nie występują po grypie, co sprawia, że COVID-19 jest zdecydowanie większym zagrożeniem dla zdrowia i życia. 

powikłania po przejściu covid-19

Dbaj o siebie i swoich najbliższych na wszelkie możliwe sposoby

W trudnych czasach niezbędne jest dbanie o siebie i swoich najbliższych. Konieczne jest przestrzeganie wszelkich zaleceń sanepidu oraz Ministerstwa Zdrowia, aby jak najbardziej ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa. Konieczne jest noszenie maseczek, korzystanie z rękawic i zachowywanie dystansu społecznego. Zatrzymanie pandemii jest bardzo istotne zarówno pod względem zdrowia nas samych, jak i wszystkich innych, którzy nas otaczają. Ważna jest społeczna postawa, która będzie polegała na dbaniu o siebie nawzajem poprzez stosowanie się do wprowadzanych przez rząd ograniczeń oraz nakazów, które mają na celu zminimalizować ryzyko zarażenia się podczas robienia zakupów lub jazdy komunikacją miejską albo w każdej innej sytuacji. To od nas samych w dużym stopniu zależy to, czy wirus będzie spowalniał i narażonych będzie coraz mniej osób. Niestety, choć często zdarza się, że objawy koronawirusa są utajone i osoby bez chorób współistniejących mogą przejść przez zarażenie praktycznie bezobjawowo, to jednak powikłania mogą dotyczyć każdego i niestety często niosą za sobą bardzo nieprzyjemne skutki i poważne problemy zdrowotne

Zadbaj o siebie i swoich najbliższych poprzez stosowanie odpowiedniej diety i suplementację ważnych witamin i minerałów oraz antyoksydantów, które mają ogromny wpływ na kondycję całego organizmu. Unikaj sytuacji wzmożonego ryzyka oraz tłumów i podchodź z rozsądkiem do wszelkich codziennych czynności, takich jak zakupy czy korzystanie z komunikacji miejskiej oraz innych miejsc, w których można trafić na skupiska ludzi. Pamiętaj, że nawet jeśli przejdziesz przez chorobę praktycznie bez objawów, to niestety później sprawy mogą zdecydowanie bardziej się skomplikować. Dotyczy to zarówno ciebie, jak i Twoich najbliższych w każdym wieku. 

Przeczytaj także: Czy dzieci zawsze przechodzą łagodniej koronawirusa?