Rękawice lateksowe – nie daj się Covidowi!

  • by
rękawice lateksowe

Rękawice lateksowe mogą stanowić jeden z podstawowych środków ochrony osobistej dla pracowników sklepów, urzędów czy placówek medycznych w okresie pandemii, ale na ich noszenie warto zdecydować się także jako osoba korzystająca z ich usług. O ile sam wirus wywołujący chorobę COVID-19 jest przenoszony drogą kropelkową, jego cząsteczki mogą utrzymywać się na różnych powierzchniach przez wiele godzin. I choć nie zarazisz się przez sam kontakt dłoni z cząsteczkami wirusa, przypadkowe przeniesienie ich w okolice twarzy i śluzówek może nastąpić w każdym momencie, gdy bez wcześniejszego umycia i zdezynfekowania rąk postanowisz poprawić maseczkę czy z innego powodu dotknąć swojej twarzy. Jaką rolę w ochronie przed COVID-19 odegrają rękawice lateksowe? 

Rękawice jednorazowe jako bariera przed koronawirusem

Podstawowym zadaniem dla rękawiczek lateksowych noszonych w miejscach publicznych w celu ochrony przed koronawirusem jest stworzenie bariery pomiędzy Twoimi dłońmi, a wszystkimi powierzchniami których możesz dotykać podczas zakupów, wizyty w urzędzie czy przejazdu komunikacją miejską. Każde z wymienionych miejsc obsługuje na co dzień wiele osób. Nie masz pewności, czy poprzedni użytkownicy dbali o higienę, czy zdezynfekowali dłonie przed wejściem do sklepu, czy nosili rękawice ani z czym tak naprawdę mogły mieć kontakt ich dłonie przed wizytą w sklepie. 

Wszystkie bakterie i wirusy, które znajdowały się na ich dłoniach zostały przeniesione na produkty i powierzchnie, których dotykali – uchwyt w koszyku zakupowym, puszkę kukurydzy, którą kilkakrotnie podnosili i odkładali nie mogąc zdecydować się na konkretną markę, taśmę przy kasie, przyciski terminala płatniczego. Jeśli teraz dotkniesz ich Ty, bez użycia rękawic, bakterie z tych powierzchni trafią na Twoje dłonie. Rękawice można wyrzucić a dłonie zdezynfekować, jednak w takim scenariuszu stworzenie dodatkowej warstwy ochronnej pomiędzy dłońmi a innymi powierzchniami wydaje się rozsądne. 

Czy noszenie rękawic lateksowych wystarczy?

Na początkowym etapie pandemii na przełomie marca i kwietnia wprowadzono obowiązek noszenia rękawic jednorazowych, nawet foliowych, podczas zakupów w sklepach. Rozwiązanie takie było dobre, bo pozwalało znacząco ograniczyć nieświadome rozprzestrzenianie wirusa przez wiele osób odwiedzających sklepy, ale jednocześnie rozporządzenie takie usypiało czujność – nie wszyscy użytkownicy mieli świadomość, że samo noszenie rękawic lateksowych nie jest gwarantowanym zabezpieczeniem przed COVID-19, a jedynie jednym z narzędzi do ograniczenia jego rozprzestrzeniania się. Jeśli nosisz rękawice podczas zakupów czy jazdy autobusem, pozbądź się ich po wyjściu by nie przenosić bakterii z jednego miejsca w drugie na powierzchni rękawiczek. Zdejmując rękawice z dłoni pamiętaj też, by dłonie nie miały styczności z ich zewnętrzną powierzchnią, a dla bezpieczeństwa zdezynfekuj dodatkowo dłonie i pamiętaj o ich dokładnym umyciu po powrocie do domu

rękawice lateksowe

Skoro nawet przy noszeniu rękawic należy pamiętać o higienie, dezynfekcji i pozostałych środkach ostrożności, wśród społeczeństwa może rodzić się pytanie czy noszenie rękawic lateksowych jest tak naprawdę skuteczne i konieczne. Z perspektywy bezpieczeństwa ogólnego, ale i bezpieczeństwa jednostki, rękawice mogą przynieść dużo korzyści – jeśli w wybranym na potrzeby przykładu autobusie będzie prowadzona regularna dezynfekcja wszystkich powierzchni, a następnie wszyscy użytkownicy będą korzystali z rękawic jednorazowych i nie przenosili na te powierzchnie różnych bakterii i wirusów na swoich dłoniach, ryzyko zarażenia się koronawirusem poprzez pośredni kontakt z jego cząsteczkami i przeniesienie ich w okolice twarzy jest znacznie mniejsze. 

O czym warto pamiętać korzystając z rękawic ochronnych? 

Samo noszenie rękawic jednorazowych (nie każdy może korzystać z wersji lateksowej, np. ze względu na uczulenie) nie jest skutecznym środkiem walki z COVID-19 – aby się powiodło, konieczne jest łączenie noszenia rękawic ze stosowaniem pozostałych środków ochronnych. Dystans społeczny i noszenie maseczek ochronnych to podstawa, bo to one zapobiegają łatwemu rozprzestrzenianiu się wirusa drogą kropelkową. Jeśli dodatkowo dbamy o zachowanie najwyższej higieny, regularnie myjemy i dezynfekujemy dłonie oraz unikamy dotykania nimi twarzy po kontakcie z jakąkolwiek powierzchnią, możemy czuć się znacznie bezpieczniej. Jeśli jednak wizyta w sklepie, urzędzie czy autobusie jest konieczna, dodatkowa ochrona w postaci rękawic na pewno okaże się wartościowym dodatkiem zwiększającym Twoje bezpieczeństwo i ograniczającym ryzyko kontaktu z cząsteczkami wirusa.