Ochrona przed koronawirusem – maseczka to podstawa

  • by
maseczki chroniące przed koronawirusem

Jeśli chcesz skutecznie ochronić się przed koronawirusem i zadbać o bezpieczeństwo swoich bliskich, noszenie maseczki to jeden z podstawowych, obowiązkowych elementów ochrony osobistej. W połączeniu z zachowywaniem społecznego dystansu, unikaniem dużych skupisk ludzi oraz zachowaniem najwyższej higieny możliwe jest znaczące ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Pamiętajmy, że wiele zarażeń pochodzi zarówno od osób chorych przebywających w dużych skupiskach (np. na zorganizowanych imprezach czy wśród znajomych) – w gronie osób, wśród których czujemy że stosowanie maseczek nie jest konieczne. Dlaczego noszenie maseczki to podstawa, jeśli chcemy uchronić siebie i bliskich przed koronawirusem?

Maseczki ograniczają rozprzestrzenianie się COVID-19

Maseczka działa jak bariera pomiędzy wydychanym przez Ciebie powietrzem a otoczeniem, wyłapując znaczną część cząsteczek kropelkowych mogących przenosić różnego rodzaju bakterie i wirusy. Jeśli zabezpieczasz się z pomocą maseczki, w pierwszej kolejności chronisz przed koronawirusem tych, którzy znajdują się w Twoim otoczeniu. Jeśli każdy zastosowałby się do obowiązku noszenia maseczek, przy założeniu że są noszone prawidłowo, ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa zostałoby znacząco zminimalizowane – osoby nieświadome swojej choroby czy wcześniejszego kontaktu z wirusem nie mogłyby tak łatwo przenosić go na osoby znajdujące się w ich najbliższym otoczeniu, ale też roznosić wirusa w przestrzeni publicznej. 

Założenie, że maseczki stanowią skuteczną ochronę przed koronawirusem idzie w parze ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych i ochronnych – skuteczność maseczek wzrasta, im większy dystans od osób w naszym otoczeniu jesteśmy w stanie utrzymać. Sam dystans nie jest wystarczający, podobnie jak nie wystarczą jedynie same maseczki – obydwie metody obniżą ryzyko zarażenia, ale działając wspólnie znacząco je zminimalizują. Jeśli dodatkowo zadbasz o to, by maseczka jednorazowa trafiła po użyciu od razu do kosza, po jej zdjęciu zdezynfekujesz dłonie i będziesz stanowczo unikać jakiegokolwiek kontaktu dłoni z twarzą przed ich dokładnym umyciem, zabezpieczasz przed koronawirusem także samego siebie. 

Maseczka to podstawa

Rezygnując z noszenia maseczki narażasz na kontakt z wirusem zarówno siebie, jak i swoich bliskich. Przy tak dużej liczbie dziennych zakażeń oraz możliwości przechodzenia choroby całkowicie bezobjawowo nie ma szans, by pojawić się w przestrzeni publicznej bez maseczki i zachować stuprocentową pewność, że nie doszło do zarażenia. Nigdy nie wiesz kogo możesz spotkać lub kogo możesz zarazić – być może przechodzisz COVID-19 bezobjawowo lub jesteś dopiero w początkowych fazach choroby, ale już zarażasz? Nie warto ryzykować dla chwili wygody, szczególnie że wybierając lekkie maseczki jednorazowe możesz w dalszym ciągu swobodnie oddychać, rozmawiać, a jednocześnie chronić siebie i osoby w swoim otoczeniu przed koronawirusem. 

maseczki jednorazowe jako ochrona przed koronawirusem

Z perspektywy wygody użytkownika maseczki jednorazowe wydają się najwygodniejszym rozwiązaniem – po ich użyciu można pozbyć się maseczki, bez ryzyka przeniesienia wirusa na powierzchni maseczki do domu. Nie musisz też przejmować się dobraniem odpowiedniej temperatury prania pozwalającej zabić wirusy i bakterie, ale nie niszczącej na tyle struktury materiału, by maseczka stała się dla wirusa całkowicie przepuszczalna. Korzystając z maseczek wielorazowych musisz odpowiednio o nie zadbać. W naszym sklepie znajdziesz najtańszą ofertę maseczek jednorazowych, które na potrzeby wyjścia do sklepu, urzędu czy przychodni będą równie skuteczne, wygodne i bezpieczne. 

Jakie środki ostrożności poza maseczką chronią przed koronawirusem?

Nosząc maseczkę i zachowując dystans społeczny zmniejszasz swoje szanse bezpośredniego kontaktu z koronawirusem i ryzyko zarażenia siebie bądź przeniesienia wirusa na osoby w swoim otoczeniu. Jednocześnie jednak, jeśli chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo warto pamiętać, że ogromną rolę w ochronie przed zachorowaniami na COVID-19 stanowi odpowiednia higiena, w tym w szczególności higiena dłoni. Noś przy sobie płyn do dezynfekcji i odkażaj ręce po wyjściu ze sklepu, autobusu czy styczności z innymi powierzchniami w przestrzeni publicznej. Pamiętaj, by regularnie dezynfekować także swój telefon, portfel oraz klamki w mieszkaniu – to one będą miały najwyższe ryzyko kontaktu z wirusem, bo bakterie i zarazki przeniesione na nie z dłoni mogą utrzymywać się tam przez wiele godzin. 

Jeśli nie masz możliwości pracy zdalnej i przebywasz na co dzień w biurze czy zakładzie pracy, nie lekceważ zaleceń sanitarnych – choć widujesz się ze współpracownikami na co dzień, nie jesteście przez cały czas w jednym otoczeniu. Po pracy rozchodzicie się w swoje strony, macie kontakt z wieloma innymi osobami. Rozniesienie się wirusa taką drogą jest wysoce prawdopodobne.