Gdzie kupić test na Covid-19?

  • by
testy na koronawirusa Wrocław

Rozprzestrzeniająca się w zawrotnym tempie pandemia koronawirusa sprawia, że w wielu bardziej i mniej zaufanych miejscach pojawiają się łatwo dostępne testy, dzięki którym można sprawdzić, czy jest się chorym, lub czy przebyło się już zakażenie. Jednak, gdy coś jest łatwo dostępne, pojawia się problem: skąd wiadomo, że kupujemy odpowiedni test? Czy jest on w stanie zapewnić wiarygodny wynik? Gdzie szukać dobrej jakości testów na koronawirusa?

Test na Covid-19 – gdzie warto go szukać?

Coraz więcej placówek stacjonarnych, jak i sklepów internetowych, proponuje swoim klientom zakup testów służących wykrywaniu koronawirusa. Niekoniecznie jednak wszystkie muszą dawać wiarygodny wynik. Aby test był bezpieczny, warto sprawdzić pozycję firmy zajmującej się jego produkcją, dlatego że może to dać pewien obraz odnośnie tego, czego możemy się spodziewać po zamówionym produkcie. Ze względu na nasilające się ograniczenia poruszania się w strefie publicznej, coraz więcej osób kontynuuje poszukiwanie testów w sieci. 

W przypadku testów zakupionych w sieci pojawia się jednak problem innej natury – kto wykona zamówiony test? Przeprowadzenie testu antygenowego, choć trwa zaledwie parę sekund (jeśli chodzi o pobranie wymazu), jest procedurą medyczną, która wymaga kwalifikacji. W przeciwnym razie możemy uzyskać wynik fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny – wszystko z powodu nieprawidłowo przeprowadzonego testu.

Testy zakupione przez internet mogą nie być przyjęte przez laboratoria. Warto sprawdzić, czy dana pracownia diagnostyczna zgodzi się wykonać test z użyciem akcesoriów zakupionych w sieci.

Aby uniknąć sytuacji źle wykonanego testu bądź odrzucenia testu przez laboratorium czy sanepid, zdecydowanie bezpieczniej jest skorzystać z możliwości, jakie oferują laboratoria. Dzięki temu mamy pewność, że korzystamy ze sprawdzonych, wiarygodnych i bezpiecznych testów, a ich przeprowadzenie jest obarczone znacznie mniejszym ryzykiem błędu. Ponadto wykonując test na koronawirusa we Wrocławiu w laboratorium Dialab możemy liczyć na autoryzację wyniku (aby wynik był autoryzowany, niezbędne jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego personelu, a nie samodzielne wykonanie testu przed lustrem w domu…).

Na co należy zwracać uwagę, wybierając rodzaj testu na koronawirusa?

Na początku pandemii zakażenie potwierdzane było głównie na drodze testów molekularnych, lecz ze względu na szybki rozwój sytuacji, konieczne było wprowadzenie nowych rozwiązań, m.in. w postaci testów antygenowych. W oparciu o wytyczne zastosowane przez WHO, w Polsce mogą być stosowane testy antygenowe, których czułość diagnostyczna powinna być na poziomie równym lub wyższym niż 90%, a co się zaś tyczy tzw. swoistości diagnostycznej, ma ona osiągać wyniki na poziomie co najmniej 97%. Są to kryteria, na podstawie których można ocenić, czy dopuszczony do sprzedaży test antygenowy będzie w stanie podać precyzyjny, prawidłowy wynik. 

Jak testy antygenowe wypadają na tle innych metod?

Największą pewność dają testy molekularne, jednak dostęp do nich jest dosyć mocno ograniczony, choćby ze względu na długi czas oczekiwania na wynik, m.in. ze względu na duże obciążenie laboratoriów w obecnym czasie, czy też z uwagi na dużo wyższą cenę. Testy antygenowe są właśnie alternatywą dla testów PCR, dlatego że pozwalają na znacznie szybsze określenie, czy mamy do czynienia z zakażeniem. Testy antygenowe najczęściej wykonywane są w przypadku osób wykazujących konkretne objawy Covid-19.

Testy antygenowe są wiarygodne, jeśli są przeprowadzane możliwie jak najszybciej od momentu zakażenia, przy nasileniu objawów. Wykonanie ich np. po tygodniu od zainfekowania, może znacznie obniżyć szansę na wykrycie wirusa, podczas gdy test PCR wciąż mogą dać wynik pozytywny. Czułość testów antygenowych w porównaniu do testów molekularnych w praktyce określona jest w przedziale od 84 do 97,6%.